On nas rozumie

Bardzo lubię dzisiejsze Słowo. Jest głęboko przejmujące, prawdziwe, smutne. Kiedy go słucham, mam takie poczucie, że mimo, iż opowiada ono o czymś okrutnym i starszym, to muszę go wysłuchać. Przebrnąć z ciarkami na plecach i zaciśniętymi zębami, przez opis strasznej męki, żeby móc cieszyć się tym, co będzie działo się później.
Konieczne jest przeżywanie tych wszystkich strasznych rzeczy, żeby móc zobaczyć światło, kiedy Jezus wyjdzie za kilka dni cały i piękny z grobu.

My też często doświadczamy złych dni, głębokich dołków, sytuacji – mogło by się wydawać – bez wyjścia. Myślę, że warto wtedy wrócić myślami do historii Jezusa i spojrzeć na swoją, w zupełnie innym świetle.
Wiem, że to ciężkie i skomplikowane, ale te fakty, to dowód na to, że nawet z najgorszego zła, może urodzić sie – a raczej zmartwychwstać – Dobro.

Dziś całkowicie dziwna Niedziela Palmowa, niejako pasująca do paradoksu wydarzeń z Ewangelii. Jest radość, Pan Jezus wjeżdża do Jerozolimy, wszyscy tak bardzo się cieszą. Są to zdarzenia poprzedzające coś strasznego, po czym nadejdzie nieopisana radość i życie dla każdego z nas.

Ja też chcę się dziś cieszyć i kłaść swoją palmę. Ciężko jednak oderwać świadomość od tego, że dookoła na całym świecie rozbestwila się ostatnio śmierć, samotność, smutek i cierpienie. Wtedy właśnie podejdźmy do Jezusa, który jadąc na osiołku doskonale wie, co czeka go w tym miejscu, tak samo, jak zna naszą sytuację. Czuje nasze strach, zwątpienie, niepewność. Nasze i swoje. Bo te uczucia i obawy są takie same. Dlatego właśnie nasz Bóg tak dobrze nas rozumie i Jest z nami bardziej autentycznie, niż możemy sobie wyobrazić.

„Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?

Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą,
wykrzywiają wargi i potrząsają głowami:
„Zaufał Panu, niech go Pan wyzwoli,
niech go ocali, jeśli go miłuje”.

Sfora psów mnie opadła,
otoczyła mnie zgraja złoczyńców
Przebodli moje ręce i nogi,
policzyć mogę wszystkie moje kości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.